Nejlidnatější kanadské město Toronto naleznete na jihu Kanady v provincii Ontario u severozápadního břehu jezera stejného jména. I když Toronto není hlavním městem Kanady, rozhodně patří mezi nejvýznamnější města této překrásné země. Například je důležitým ekonomickým centrem a důležité je i v oblasti cestovního ruchu.
V samotném centru města žije přes 2,5 milionu obyvatel, ovšem v aglomeraci, které se říká Golden Horseshoe, Zlatá podkova, žije až 8 milionů lidí. Toronto je zajímavé město, kde se mísí britská kultura a zvyky s moderním velkoměstem postaveným v americkém stylu. Toronto se dá rozdělit na centrum, kolem kterého se nachází mnoho známých tříd. Zbytek oblasti tvoří obytné čtvrti. Pokud si budete chtít prohlédnout etnicky zaměřené čtvrti, vyrazte do východní a severní části města, kde narazíte na indickou, thajskou, ruskou, řeckou, čínskou nebo třeba korejskou čtvrť.
O Torontu se v mnoha případech mluví jako o městě mrakodrapů, protože se v něm do výšky více jak 90 metrů tyčí přes 2 000 budov. Stejně jako v celé Kanadě i v Torontu se nachází spousta zelených prostranství. I proto se tomuto významnému městu říká „Město v parku“. Samotné Toronto je obehnané překrásnou krajinou, které dominuje jezero Ontario. Díky nízké kriminalitě, vysoké životní úrovni i čistému prostředí, ve kterém spolu žije velké množství lidí rozdílných kultur, bývá Toronto často zařazováno mezi města, kde se dá nejlépe žít.
Francouzi byli prvními, kteří se na území, kde dnes stojí Toronto, usadili. Dokonce zde vybudovali pevnost, v níž se až do roku 1759 obchodovalo s kožešinami. Samotné město bylo ale založeno teprve v roce 1793. Na konci 18. století odtud Francouzi odešli a vystřídali je Britové. V roce 1794 bylo Toronto, tehdy York, zvoleno hlavním městem Horní Kanady. Zpět na Toronto bylo přejmenováno teprve v roce 1834, kdy bylo uznáno městem. Ještě na začátku 19. století bylo Toronto jen malým bezvýznamným městem. To se ale změnilo po dokončení Erijského kanálu. Od té doby mohlo město začít obchodovat s New Yorkem a tím pádem začal i jeho rozvoj. Toronto pak bylo silně protestantské, kde panovala přísná morálka. Ke zmírnění došlo v polovině 20. století. Dnes je Toronto jedno z nejkosmopolitnějších měst na světě.
Nejlepším obdobím pro trávení dovolené v Torontu je udáváno přelom léta a podzimu, kdy zde panuje příjemné teplo a v samotném městě se už nepohybuje tolik turistů. Jinak v létě zde panují hodně vysoké teploty, naopak v zimě je zde docela hodně zima.
Nejznámější dominantou města je věž CN Tower, jenž byla dlouho dobu nejvyšší stavbou na světě. Turisté také často míří do místních muzeí, například do Art Gallery of Ontario nebo do torontské zoo. Kanada je také známá jako kolébka hokeje, takže mnoho sportovních fanoušků nevynechá při své dovolené v Torontu ani Hokejovou síň slávy. Turisté z České republiky by pak neměli vynechat návštěvu Baťova muzea obuvi, Baťa Shoe Museum.
Ubytování a stravování v Torontu
Toronto patří mezi nejvíce navštěvovaná kanadská města, kam každoročně míří tisíce turistů z celého světa, aby si toto nádherné město a jeho největší památky prohlédli. Ve městě je proto velmi dobře o turisty postaráno. Najdete tu dostatečné množství jak ubytovacích, tak stravovacích zařízení.
V Torontu, stejně jako v celé Kanadě, se můžete ubytovat v různě zařízených hotelech, levnějších motelech, penzionech nebo v oblíbených podnicích typu Bed&Breakfast.; V levnějších formách ubytovacích zařízení zaplatíte za ubytování jen několik desítek dolarů. Pokud se budete chtít ubytovat v hotelu střední kategorie, vyjde vás jedna noc na 100 – 200 dolarů. Záleží na konkrétním typu hotelu, jeho poloze a také na období, kdy se zde ubytujete. Proto se vyplatí rezervovat si ubytovací zařízení v dostatečném časovém předstihu.
V otázce stravování se Kanaďané hodně podobají svým americkým sousedům. Nejraději se stravují ve stravovacích zařízení typu fast food. Klasické restaurace v Torontu samozřejmě najdete také, ovšem tyto podniky bývají dost drahé. Po celém městě také najdete restaurace zaměřené na jednotlivé světové kuchyně, narazíte tu na italskou, mexickou i čínskou restauraci. Velké oblibě se také těší podniky nabízející konkrétní druhy jídla, například mořské plody nebo steaky. Levnější formu stravovacího zařízení představují bufety.
I kanadská kuchyně je velmi ovlivněna tou americkou, a v některých oblastech také francouzskou kuchyní. Mezi nejoblíbenější jídla proto patří hamburger, hotdog, pizza, steaky nebo kuřecí křidélka. Co je ale pro kanadskou kuchyni typické, je sladký javorový sirup.
Z alkoholických nápojů se v Kanadě nejvíce popíjí whisky, v hospodách nalévají převážně pivo, které se ale s tím českým nedá srovnat. Mezi nejoblíbenější nealkoholické nápoje pak patří Coca-Cola, ovocné šťávy a velmi oblíbená je i kanadská káva.
Letecky do Toronta
Toronto je překrásné kanadské město, do kterého se z České republiky dostanete jedině prostřednictvím letecké dopravy. Z pražského letiště Václava Havla bohužel v současné době nelétá žádný přímý spoj. Využít tak musíte spoje s přestupem nebo se nejdřív dopravit na letiště ve Vídni nebo Frankfurtu nad Mohanem, odkud se dá do Toronta dostat přímým letem.
Koupit si letenku z Prahy do Toronta můžete už od 16 000Kč. Délka letu se v průměru pohybuje kolem 10 hodin, záleží na tom, s kterou leteckou společností letíte. Mezi společnostmi, které létají do Kanady, je například Lufthansa. Vydat se do Toronta můžete také z dalších českých měst, například z Pardubic, Ostravy, Brna či Karlových Varů. Pokud ale budete odlétat z těchto letišť, připravte se na to, že zaplatíte podstatně víc. Cena těchto letenek se pohybuje v průměru okolo 50 000Kč. Dalšími společnostmi jsou Aeroflot, KLM nebo Smart Wings.
Největším letištěm v Kanadě je mezinárodní letiště Toronto Pearson International Airport, vzdálené necelých 30 kilometrů severozápadním směrem od Toronta. Na tomto letišti najdete banku, směnárnu i bankomaty, poštu i půjčovnu mobilních telefonů. Najíst se můžete v místních restauracích, zajít si můžete i do barů či kaváren.
Z letiště do města se můžete dostat například městskou dopravou, která jezdí do centra každých dvacet minut. Za jízdenku zaplatíte od tří do dvaceti kanadských dolarů. Od čtyřiceti do sedmdesáti dolarů zaplatíte v případě, že si jako dopravní prostředek vyberete taxík.
Dalším menším letištěm v blízkosti Toronta je Toronto City Centre Airport, které se využívá především pro lety z kanadských a amerických měst. Takže pokud budete cestovat do Toronta například ze Spojených států, určitě přiletíte na tohoto letiště. Od tohoto letiště jezdí kyvadlově autobus na nádraží, a to zdarma.
Hokejová síň slávy
Ať už jste či nejste fanouškem sportu, hokeje zvlášť, určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu Hokejové síně slávy, Hockey Hall of Fame. Toto muzeum je věnované historii ledního hokeje, jednoho z nejvíce populárních světových sportů.
Prohlédnout si zde můžete výstavy o významných hokejových hráčích a týmech, dozvíte se různé zajímavosti týkající se tohoto sportu, i něco o rekordech hokeje a na vlastní oči uvidíte významné trofeje. Asi nejvýznamnějším exponátem celého tohoto zajímavého muzea je originál Stanley Cupu.
Hokejovou síň slávy založil v roce 1943 James T. Sutherland, bývalý prezident Kanadské amatérské hokejové asociace. První osobnosti byly do síně slávy uvedeny ale až o dva roky později, v roce 1945. Původně toto muzeum sídlilo v Kingstonu, odtud se ale muselo odstěhovat v roce 1958 do Toronta, protože ji NHL odmítla podporovat. Od roku 1961 sídlila tato síň v torontském Exhibition Place. Ale i odtud se musela pryč a od roku 1993 až do dnes ji najdete v bývalé budově Bank of Montreal.
Jednotlivé osobnosti hokeje jsou rozděleny do tří kategorií, kterými jsou hráči, rozhodčí a budovatelé, kam patří například trenéři, manažeři, komentátoři a mnozí další. Každý rok se tato výstava rozrůstá o nové osobnosti, které vybírá komise tvořená hráči, trenéry a dalšími hokejovými odborníky. K dnešnímu dni je už v síni slávy kolem 250 hráčů, asi 100 budovatelů a přibližně 15 rozhodčích. Ale ani toto muzeum není bez poskvrny. Mnozí kritizují především to, že do síně jsou vybíráni přednostně hráči z NHL.
Možná i z tohoto důvodu byla poměrně nedávno otevřena nová expozice pojednávající o hokeji mimo Severní Ameriku, tzv. World of Hockey Zone. Tato část je věnována nejen mezinárodnímu hokeji, ale také mistrovství světa v hokeji a Olympijským hrám. Svůj profil zde má i každá členská země IIHF.
Památky a zajímavosti v Torontu
Toronto je velmi moderní velkoměsto plné výškových budov, i přesto ale nabízí mnoho zajímavých míst, které byste měli během své dovolené navštívit. Jedním takovým místem je známá Harbourfront Centre, kde se kdysi nacházelo přístaviště pro výletní parníky. Dnes zde naleznete mnoho překrásných hotelů, ve kterých se můžete ubytovat.
Zavítat musíte také do části The Distillery District, kde se nachází velké množství galerií a ateliérů. Mezi další výjimečná místa patří i zábavní centrum Skydome, známé jako Rogers Centre. Probíhají v něm různá sportovní utkání a konají se různé koncerty. Za prohlídku stojí i samotné centrum, kdy během prohlídky můžete vidět, jak se otevírá či zavírá největší zatahovací střecha na světě.
Ovšem tou nejvýznamnější stavbou je telekomunikační věž CN Tower, jenž byla ještě nedávno se svými 553 metry největší stavbou na světě. Z její vyhlídkové plošiny se vám naskytne úžasný pohled na celé město. Zajímavá je i místní restaurace, 360 The Restaurant, která má průhlednou podlahu, ale zajímavá je především tím, že se otáčí kolem vlastní osy.
Ve městě najdete také celou řadu zajímavých muzeí. Zavítat byste ale měli především do Royal Ontario Museum a vynechat byste neměli ani Bata Shoe Museum. Jestliže máte chuť se pobavit a přitom se i něco naučit, vydejte se do Ontario Science Centre, kde si na vystavené technologické exponáty můžete nejen sáhnout, ale dokonce si i vyzkoušet, jak vlastně fungují. Je zde uměle vybudovaný deštný prales nebo uměle vytvořené tornádo.
V Torontu najdete také zámek Casa Loma nebo radnici Old City Hall. Zajímavá je viktoriánská vila Spadina House, v jejímž interiéru si můžete prohlédnout starožitný nábytek ale také vzácné obrazy. V blízkém okolí města se nachází například zábavní park Canada’s Wonderland, vyrazit můžete na výlet na blízké ostrovy Ward’s Island a Algonquin Island nebo k Niagarským vodopádům.